Search

چرا وقتی با بچه ها فارسی حرف می زنیم، به زبان محیط جواب می دهند؟

Updated: Dec 18, 2020

خیلی‏ از والدین از این گله دارند که آنها به فارسی با بچه ‏ها صحبت می ‏کنند ولی بچه‏ ها به زبان محیط جواب می ‏دهند. بگذارید خیالتان را راحت کنم که این فقط مشکل شما نیست! این موضوع متأسفانه در کودکان چند زبانه خیلی متداول است. مسلم است که صحبت کردن با زبان محیط خیلی ساده تر است چون قرار گرفتن در معرض آن زبان بیشتر است، به همین دلیل است که هنگام ورود به پیش دبستانی، شاهد افت فارسی بچه ها هستیم. این برای بزرگسالان هم ممکن است اتفاق بیافتد که اگر در معرض زبانی نباشند، ولو زبان مادری، کم کم کلمات از یادشان می رود و ترجیح می دهند کلماتی را که بیشتر شنیده اند به کار ببرند. خلاصه این موضوع، پدیده ی عجیبی نیست. ولی دیده شده که این حالت، کم کم باعث ناامیدی بسیاری از والدین می شود و از صحبت کردن به فارسی با بچه ها دست می کشند.

در رابطه با این مشکل در واقع دو دلیل اصلی است که ما، به عنوان والد باید رویش فکر کنیم: یک، کودک باید نیاز داشته باشد تا با یک زبان خاص صحبت کند و دو، به اندازه ی کافی در معرض آن زبان قرار بگیرد. حالا سوال دیگر این است که چطور این احساس نیاز را در بچه ها ایجاد کنیم و چطور می توانیم بچه ها را بیشتر در معرض شنیدن فارسی قرار دهیم؟

یک راهکار این است که فضایی برای صحبت کردن مرتب بچه ‏ها با اقوام و آشنایان که در ایران هستند فراهم کنیم. این موضوع الان با امکانات امروز دیگر سخت نیست ولی نیاز به برنامه ریزی دارد. مثلا اینکه بچه در طول هفته بیشتر با پدر بزرگ و مادر بزرگش گفتگو کند و گفتگو فقط در سلام و احوالپرسی خلاصه نشود.

یک راهکار دیگر می‏ تواند این باشد که از بچه های فارسی زبان دیگر دعوت کنیم تا با کودک ما همبازی شوند. البته اگر ما نظارت نکنیم آنها ترجیح می دهند که به زبان محیط حرف بزنند ولی اگر از قبل برنامه ریزی کنیم که در آن زمان برایشان بازی هایی به فارسی تدارک ببینیم و خودمان هم همراهی‏ شان کنیم، این زمان مفید تر در جهت تقویت زبان فارسی می گذرد. مثلا قوانین بازی را به فارسی بگوییم و بچه ها را ترغیب کنیم که هر سوالی دارند به فارسی بپرسند و در حین بازی هم سعی کنند فارسی حرف بزنند. البته اطمینان حاصل کنیم که بازی ساده است و از کلمات پیچیده استفاده نمی کنیم.

یک راهکار دیگر این است که فعالیتی جالب را برنامه ریزی کنید و در حین آن، با بچه ها به فارسی گفتگویی مرتبط راه بیاندازید. مثلا کیک و شیرینی پختن با بچه ها. در حین اینکار می توانید در مورد مواد تشکیل دهنده و مراحل کار صحبت کنید و برای اینکه این زمان برای بچه ها جذاب تر بگذرد، از بعضی از دوستان فارسی زبانشان هم دعوت کنید تا همگی با مشارکت با هم آشپزی کنند.

در ابتدا ممکن است این کار دشوار به نظر برسد و عادت نداشته باشیم ولی کافی است از کم شروع کنیم. هر روز یک هدف کوچک بگذاریم که مثلا در زمان مشخصی فقط فارسی حرف بزنیم (مثلا زمانهایی که در ماشین هستیم و به جایی می رویم، سر صبحانه و شام و ... ) خلاصه زمان مشخصی برای بکار بردن بیشتر فارسی در منزل تنظیم کنیم و سعی کنیم بدون توجه به اینکه فرزندمان کاملا در این رابطه همکاری می کند یا خیر، ما تسلیم نشویم و ادامه دهیم.8 views0 comments